Rychlý kontakt

Akce

AKCE KNIHOVNY 2018

PROBÍHAJÍCÍ AKCE:

26. května – 30. září - Příroda Třeboňska. Výstava preparovaných živočichů ze sbírek borovanského občana p. Gregora v čele s preparátem losa evropského zapůjčeného z JČM, dále motýlů, hmyzu…ze sbírek JČM, fotografií z oblasti Třeboňska pořízených amatérským fotografem p. Ševčíkem, který se specializuje na fotografování Třeboňska. Doprovodné poznávací prvky (přírodní materiály, peří ptáků, otisky stop zvířat). Více na https://1url.cz/FMM6R

ŘÍJEN

2. – 30. října – Policejní vozy světa. Výstava sbírky modelů policejních aut p. Slezáčka.

6. října – 17. listopadu – Včelařská výstava. Výstava včelařského spolku ke 100. výročí jeho založení.

17. října - Četníkem nejen za první republiky - beseda s Pavlem Šrámkem, čtení z Četnických humoresek z Borovan.

24. října - Diagnostika nemocí podle čínských a japonských tradic. Beseda se slovenským léčitelem Dionýsem Bezákem.

29. října - Nespoutaná Brazílie - cestopisné povídání Petra Machta a Dominiky Oulické.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZÁŘÍ

5. – 30. září - Doteky paličkované krajky Jany Gregorové Arnoldové. Výstava paličkovaného díla ze sbírky dcery paní Gregorové, která pocházela z Borovan, na vernisáži řemeslná ukázka a přednáška o paličkování.

20. září - František Niedl. Beseda s autorem historických románů.

PROBĚHLÉ AKCE:

SRPEN

1. srpna - Šel jsem vodou, světlem i stínem. Vernisáž výstavy fotografií a grafik libereckého fotografa Vladimíra Kysely. Více na https://1url.cz/tMM6l

Srpen 2018 – červenec 2019 – Borůvkové obrazy. Výstava obrazů vytvořených umělci na borůvkové show z Borůvkobraní 2018. Místnost u modelu města Borovany.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ČERVENEC

1. – 31. července - Komiksová výstava vtipů JIHOČESKO. Výstava kreslených vtipů na motivy vědomostní stolní hry JihoČesko.

3. – 31. července - Tam, kde voní borůvčí…Výstava fotografií Evy Němcové a Marie Králové, téma fotografií propojeno s červencovým Borůvkobraním.

13. – 20. července – Jak šel čas. Výstava fotografií z uplynulých ročníků Borůvkobraní včetně statistiky návštěvnosti.

 

18. a 25. července - Pohádková středa. – tvoření pro děti (kolíky a zápichy) + hraná pohádka

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ČERVEN

7. června - Chceme motýly v Borovanech. Přednáška Martina Němce o motýlech, jejich životním cyklu, výskytu a migračních trasách, o motýlích zahradách.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KVĚTEN

3. května - 3 x knihovnicko informativní beseda pro 1. třídy (3 třídy). Oblíbené příběhy, knihkupectví x knihovna, čtení příběhu o tom, jak vzniká kniha, jak se chovat ke knize, co najdeme v knihovně, beletrie x naučná  literatura, jak se dělí knihovna, jak řadit knihy na policích. Registrace.

4. května - 2 x beseda s p. Dudkem pro 7. třídy (2 třídy)

10. května - Borovany a František Jan Kroiher. Beseda Jiřího Cukra o životě a působení F. J. Kroihera a nově vydané knize o Kroiherovi Bílá vrána v černém šatě.

23. května – 20. června - Výstava mladých výtvarníků. Výstava prací dětí ze ZUŠ Borovany.

25. května – 30. června - Toulky jihočeskými místy a městy. Výstava obrazů a soch Borise Eibla.

26. května - Příroda Třeboňska. Zahájení výstavy preparovaných živočichů ze sbírek borovanského občana p. Gregora v čele s preparátem losa evropského zapůjčeného z JČM, dále motýlů, hmyzu…ze sbírek JČM, fotografií z oblasti Třeboňska pořízených amatérským fotografem p. Ševčíkem, který se specializuje na fotografování Třeboňska. Doprovodné poznávací prvky (přírodní materiály, peří ptáků, otisky stop zvířat).Více na https://1url.cz/FMM6R

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DUBEN

3. – 25. dubna - Svět berušek. Výstava sbírky cca 400 kusů berušek Pavly Rodějové. Soutěž o nejkrásnější namalovanou berušku.

5. dubna - Himaláje, Nepál. Cestovatelská beseda Luboše Vaclíka o cestě do Nepálu a treku po Himalájích.

10. dubna - 2 x knihovnicko informativní beseda pro 4. třídy (2 třídy). Jak vzniká kniha (spisovatel, nakladatel, ilustrátor). Katalog, on-line katalog (základ-autor, název). Krátký testík pro skupinky.

12. dubna - 2 x knihovnicko informativní beseda pro 2. třídy (2 třídy). Oblíbené knihy, knihkupectví x knihovna, dělení knihovny, řazení knih v policích, registrace, párování postaviček z pohádek. Čtení příběhu.

16. dubna - Velryby a polární záře.Cestovatelsko přírodovědná beseda profesionálního potápěče Petra Slezáka o šnorchlování a pozorování kosatek a keporkaků u pobřeží Norska, o jejich chování, způsobu lovu… a o polární záři.

26. dubna - Knihovnický neuron. Vědomostní soutěž pro dospělé, otázky z různých oborů lidské činnosti i z přírody (např. otázky z české i světové historie, kultury, sportu, fauny i flóry, literatury), pro týmy i jednotlivce. Soutěží provázela moderátorka.

26. dubna – 22. května – Vodňanští. V pořadí druhá výstava Klubu vodňanských výtvarníků v prostorách Kláštera Borovany, výtvarný pel-mel témat a technik – malba, kresba, grafika, fotografie, koláže, keramika, dřevořezy, patchwork, asambláže.

Duben – květen - Voda v různých podobách i skupenstvích. Fotosoutěž o nejkrásnější fotografii vody zachycené v Borovanech či okolí.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BŘEZEN

1. – 26. března - Velikonoce s módními doplňky. Velikonoční výstava Klubu tradic a krajkových výrobků Jany Gregorové.

5. března - Putování za velrybou. Tvůrčí odpoledne pro děti. Základní informace o životě velryb, čtení příběhů o velrybách, skládání velryb z papíru, vystavení výtvorů v knihovně .

6. března - Únor 48 a politické procesy v regionu. Přednáška Libora Svobody z ÚSTR k výročí února 48 o prvním velkém politickém procesu v regionu (15 odsouzených) z roku 1950.

7. března - Ztraceni v Rudolfinské Praze. Beseda Renaty Šindelářové pro žáky ZŠ (3. třídy). Představení gamebooku Ztraceni v Rudolfinské Praze, vysvětlení, co je gamebook.

7. března - Dominikánská republika aneb s batohem do Karibiku. Cestovatelská beseda cestovatelů Dominiky Oulické a Petra Machta o cestě po Dominikánské republice.

8. března - Soutěž v rychločtení. Každoroční soutěž v rychločtení v knihovně pro žáky ZŠ, kteří se snaží přečíst rychle co nejvíce slov za jednu minutu. Po přečtení jsou dotazováni i na obsah příběhu (ten již do hodnocení nespadá).

22. a 27. března - 7 x knihovnicko informativní beseda pro MŠ (celkem 7 tříd). Jeden den postupně 3 třídy, další den postupně 4 třídy. Povídání o oblíbených knihách, jak s knihami zacházet, přečtení pohádkového příběhu a povídání si o čem byl, dělení knihovny.

22. března - Kuba - ráj nebo peklo na zemi? Cestovatelská beseda cestovatelů Dominiky Oulické a Petra Machta o cestě po Kubě s hurikánem Kathrina v zádech.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÚNOR

8. února - Vlakem na kávovou plantáž. Beseda Pavla Matlase o Jindřichohradecké úzkokolejce a Michala Gramana o pěstování, sklízení a pražení kávy s ochutnávkou kávy s kávovým perníkem.

12. února – 30. března - Plody zla února 48. Výstava s několika komentovanými prohlídkami PhDr. Stanislava Malíka k výročí února 48 o následné komunistické persekuci na Borovansku. S využitím místních materiálů byly načrtnuty hlavní charakteristiky života následných let a uveden seznam vězněných osob odsouzených v procesech v roce 1950 a 1953, vystěhovaných a postižených zemědělců i osob nasazených k PTP.

22. února - JanSukdol-borovanský kněz, patriot a oběť totalitní zvůle. Přednáška p. Josefíka, žumberského kastelána, k výročí února 48, o druhém velkém poúnorovém procesu v našem regionu. V tomto procesu byl mimo jiné odsouzen zdejší děkan Jan Sukdol. Ten patřil k významným borovanským osobnostem již od 1. světové války. Informace o jeho činnosti a životě byly zároveň uvedením do druhého významného tématu letošního roku – období I. republiky.

26. února - Pod plejádami na Ťan – Šan. Cestovatelská beseda Jana Šmída o cestě automobilem do Kyrgyzstánu a Kazachstánu a zpět.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEDEN

19. ledna – 22. února Zapomenuté krajiny, procházení…Výstava obrazů Vlasty Sušerové.

30. ledna - 2 x knihovnicko informativní beseda pro 3. třídy (2 třídy). Ilustrátoři.

Borůvkobraní Borůvkobraní Borůvkobraní