Rychlý kontakt

Akce

AKCE KNIHOVNY 2018

PŘIPRAVUJEME:

ŘÍJEN

2. – 30. října – Policejní vozy světa. Výstava sbírky modelů policejních aut p. Slezáčka.

říjen (termín bude upřesněn) – Knihovnický neuron. 2. kolo vědomostní soutěže pro dospělé.

6. října – 17. listopadu – Včelařská výstava. Výstava včelařského spolku ke 100. výročí jeho založení.

24. října - Diagnostika nemocí podle čínských a japonských tradic. Beseda se slovenským léčitelem Dionýsem Bezákem.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZÁŘÍ

5. – 30. září - Doteky paličkované krajky Jany Gregorové Arnoldové. Výstava paličkovaného díla ze sbírky dcery paní Gregorové, která pocházela z Borovan, na vernisáži řemeslná ukázka a přednáška o paličkování.

20. září - František Niedl. Beseda s autorem historických románů.

PROBÍHAJÍCÍ AKCE:

26. května – 30. září - Příroda Třeboňska. Výstava preparovaných živočichů ze sbírek borovanského občana p. Gregora v čele s preparátem losa evropského zapůjčeného z JČM, dále motýlů, hmyzu…ze sbírek JČM, fotografií z oblasti Třeboňska pořízených amatérským fotografem p. Ševčíkem, který se specializuje na fotografování Třeboňska. Doprovodné poznávací prvky (přírodní materiály, peří ptáků, otisky stop zvířat). Více na https://1url.cz/FMM6R

1. – 31. srpna - Šel jsem vodou, světlem i stínem. Výstava fotografií a grafik libereckého fotografa Vladimíra Kysely. Více na https://1url.cz/tMM6l

6. – 31. srpna – Knihovna jako sběrné místo věcí proKabelkový veletrh Deníku 2018.  Přineste do knihovny vyřazené dámské kabelky, které mohou jiným udělat radost. Peníze utržené za jejich prodej na veletrhu 5. září budou prostřednictvím Městské charity ČB cíleně poskytnutéjihočeským dětem k rozvoji jejich talentu. Více na https://1url.cz/WMM6V

PROBĚHLÉ AKCE:

SRPEN

1. srpna - Šel jsem vodou, světlem i stínem. Vernisáž výstavy fotografií a grafik libereckého fotografa Vladimíra Kysely. Více na https://1url.cz/tMM6l

Srpen 2018 – červenec 2019 – Borůvkobé obrazy. Výstava obrazů vytvořených umělci na borůvkové show z Borůvkobraní 2018. Místnost u modelu města Borovany.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ČERVENEC

1. – 31. července - Komiksová výstava vtipů JIHOČESKO. Výstava kreslených vtipů na motivy vědomostní stolní hry JihoČesko.

3. – 31. července - Tam, kde voní borůvčí…Výstava fotografií Evy Němcové a Marie Králové, téma fotografií propojeno s červencovým Borůvkobraním.

13. – 20. července – Jak šel čas. Výstava fotografií z uplynulých ročníků Borůvkobraní včetně statistiky návštěvnosti.

 

18. a 25. července - Pohádková středa. – tvoření pro děti (kolíky a zápichy) + hraná pohádka

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ČERVEN

7. června - Chceme motýly v Borovanech. Přednáška Martina Němce o motýlech, jejich životním cyklu, výskytu a migračních trasách, o motýlích zahradách.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KVĚTEN

3. května - 3 x knihovnicko informativní beseda pro 1. třídy (3 třídy). Oblíbené příběhy, knihkupectví x knihovna, čtení příběhu o tom, jak vzniká kniha, jak se chovat ke knize, co najdeme v knihovně, beletrie x naučná  literatura, jak se dělí knihovna, jak řadit knihy na policích. Registrace.

4. května - 2 x beseda s p. Dudkem pro 7. třídy (2 třídy)

10. května - Borovany a František Jan Kroiher. Beseda Jiřího Cukra o životě a působení F. J. Kroihera a nově vydané knize o Kroiherovi Bílá vrána v černém šatě.

23. května – 20. června - Výstava mladých výtvarníků. Výstava prací dětí ze ZUŠ Borovany.

25. května – 30. června - Toulky jihočeskými místy a městy. Výstava obrazů a soch Borise Eibla.

26. května - Příroda Třeboňska. Zahájení výstavy preparovaných živočichů ze sbírek borovanského občana p. Gregora v čele s preparátem losa evropského zapůjčeného z JČM, dále motýlů, hmyzu…ze sbírek JČM, fotografií z oblasti Třeboňska pořízených amatérským fotografem p. Ševčíkem, který se specializuje na fotografování Třeboňska. Doprovodné poznávací prvky (přírodní materiály, peří ptáků, otisky stop zvířat).Více na https://1url.cz/FMM6R

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DUBEN

3. – 25. dubna - Svět berušek. Výstava sbírky cca 400 kusů berušek Pavly Rodějové. Soutěž o nejkrásnější namalovanou berušku.

5. dubna - Himaláje, Nepál. Cestovatelská beseda Luboše Vaclíka o cestě do Nepálu a treku po Himalájích.

10. dubna - 2 x knihovnicko informativní beseda pro 4. třídy (2 třídy). Jak vzniká kniha (spisovatel, nakladatel, ilustrátor). Katalog, on-line katalog (základ-autor, název). Krátký testík pro skupinky.

12. dubna - 2 x knihovnicko informativní beseda pro 2. třídy (2 třídy). Oblíbené knihy, knihkupectví x knihovna, dělení knihovny, řazení knih v policích, registrace, párování postaviček z pohádek. Čtení příběhu.

16. dubna - Velryby a polární záře.Cestovatelsko přírodovědná beseda profesionálního potápěče Petra Slezáka o šnorchlování a pozorování kosatek a keporkaků u pobřeží Norska, o jejich chování, způsobu lovu… a o polární záři.

26. dubna - Knihovnický neuron. Vědomostní soutěž pro dospělé, otázky z různých oborů lidské činnosti i z přírody (např. otázky z české i světové historie, kultury, sportu, fauny i flóry, literatury), pro týmy i jednotlivce. Soutěží provázela moderátorka.

26. dubna – 22. května – Vodňanští. V pořadí druhá výstava Klubu vodňanských výtvarníků v prostorách Kláštera Borovany, výtvarný pel-mel témat a technik – malba, kresba, grafika, fotografie, koláže, keramika, dřevořezy, patchwork, asambláže.

Duben – květen - Voda v různých podobách i skupenstvích. Fotosoutěž o nejkrásnější fotografii vody zachycené v Borovanech či okolí.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BŘEZEN

1. – 26. března - Velikonoce s módními doplňky. Velikonoční výstava Klubu tradic a krajkových výrobků Jany Gregorové.

5. března - Putování za velrybou. Tvůrčí odpoledne pro děti. Základní informace o životě velryb, čtení příběhů o velrybách, skládání velryb z papíru, vystavení výtvorů v knihovně .

6. března - Únor 48 a politické procesy v regionu. Přednáška Libora Svobody z ÚSTR k výročí února 48 o prvním velkém politickém procesu v regionu (15 odsouzených) z roku 1950.

7. března - Ztraceni v Rudolfinské Praze. Beseda Renaty Šindelářové pro žáky ZŠ (3. třídy). Představení gamebooku Ztraceni v Rudolfinské Praze, vysvětlení, co je gamebook.

7. března - Dominikánská republika aneb s batohem do Karibiku. Cestovatelská beseda cestovatelů Dominiky Oulické a Petra Machta o cestě po Dominikánské republice.

8. března - Soutěž v rychločtení. Každoroční soutěž v rychločtení v knihovně pro žáky ZŠ, kteří se snaží přečíst rychle co nejvíce slov za jednu minutu. Po přečtení jsou dotazováni i na obsah příběhu (ten již do hodnocení nespadá).

22. a 27. března - 7 x knihovnicko informativní beseda pro MŠ (celkem 7 tříd). Jeden den postupně 3 třídy, další den postupně 4 třídy. Povídání o oblíbených knihách, jak s knihami zacházet, přečtení pohádkového příběhu a povídání si o čem byl, dělení knihovny.

22. března - Kuba - ráj nebo peklo na zemi? Cestovatelská beseda cestovatelů Dominiky Oulické a Petra Machta o cestě po Kubě s hurikánem Kathrina v zádech.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÚNOR

8. února - Vlakem na kávovou plantáž. Beseda Pavla Matlase o Jindřichohradecké úzkokolejce a Michala Gramana o pěstování, sklízení a pražení kávy s ochutnávkou kávy s kávovým perníkem.

12. února – 30. března - Plody zla února 48. Výstava s několika komentovanými prohlídkami PhDr. Stanislava Malíka k výročí února 48 o následné komunistické persekuci na Borovansku. S využitím místních materiálů byly načrtnuty hlavní charakteristiky života následných let a uveden seznam vězněných osob odsouzených v procesech v roce 1950 a 1953, vystěhovaných a postižených zemědělců i osob nasazených k PTP.

22. února - JanSukdol-borovanský kněz, patriot a oběť totalitní zvůle. Přednáška p. Josefíka, žumberského kastelána, k výročí února 48, o druhém velkém poúnorovém procesu v našem regionu. V tomto procesu byl mimo jiné odsouzen zdejší děkan Jan Sukdol. Ten patřil k významným borovanským osobnostem již od 1. světové války. Informace o jeho činnosti a životě byly zároveň uvedením do druhého významného tématu letošního roku – období I. republiky.

26. února - Pod plejádami na Ťan – Šan. Cestovatelská beseda Jana Šmída o cestě automobilem do Kyrgyzstánu a Kazachstánu a zpět.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LEDEN

19. ledna – 22. února Zapomenuté krajiny, procházení…Výstava obrazů Vlasty Sušerové.

30. ledna - 2 x knihovnicko informativní beseda pro 3. třídy (2 třídy). Ilustrátoři.

Borůvkobraní Borůvkobraní Borůvkobraní